Z kalendarza: 16 stycznia 1919 roku

Prohibicja w Stanach Zjednoczonych nazywana była „Szlachetnym Eksperymentem” (The Noble Experiment) i trwała od 1919 do 1933 roku. W tym okresie sprzedaż, produkcja oraz transport alkoholu były zakazane na terenie całego kraju. 16 stycznia 1919 roku ustawa została ratyfikowana przez Senat.

  • 18 grudnia 1917 – Senat Stanów Zjednoczonych zaproponował 18. poprawkę
  • 16 stycznia 1919 – poprawka zostaje ratyfikowana przez Senat
  • 17 stycznia 1920 – poprawka wchodzi w życie

Prohibicję w USA wprowadziła 18. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, mimo że zaczęła oficjalnie obowiązywać po ratyfikowaniu, to niektóre stany od razu wprowadziły ją w życie.

Ruchy na rzecz prohibicji rozpoczęły się na początku XIX w., kiedy Amerykanie zaniepokojeni negatywnymi skutkami picia alkoholu zaczęli tworzyć towarzystwa wstrzemięźliwości. Pod koniec XIX w. grupy te stały się potężną siłą polityczną, która prowadziła kampanię na poziomie stanowym i wzywała do całkowitej abstynencji w kraju.

Prohibicja w praktyce

„Ustawa Volsteada” – tak potocznie nazywano Narodową Ustawę o Prohibicji (od nazwiska współautora Andrew Volsteada) –  została zaakceptowana przez Kongres mimo weta prezydenta Woodrowa Wilsona 28 października 1919 roku. Sprzedaż, produkcja i transport alkoholu zostały całkowicie zakazane, a na straży nowego prawa stanęło 1520 agentów federalnych ds. prohibicji. Nie zniechęciło to jednak kilkudziesięciu tysięcy nowojorskich klubów przed nielegalną sprzedażą alkoholu swoim klientom. Warto również wspomnieć, że jedną z luk w ustawie było to, że tak naprawdę nie zabraniała ona spożywania alkoholu, a „jedynie” jego wytwarzania, transportu i sprzedaży. Otwierało to pewną furtkę.

Prohibicja w Stanach Zjednoczonych wpłynęła na rozkwit przemysłu alkoholowego w sąsiadujących krajach. Amerykanie chętnie gościli w browarach i klubach nocnych Kanady, Meksyku czy Karaibów. Ponadto duża część tej produkcji była przemycana do Stanów Zjednoczonych przez trudną do skontrolowania rzekę Detroit, stanowiącą część amerykańsko-kanadyjskiej granicy. Chicago w tym czasie stało się oazą przemytników, w tym jednego z największych gangsterów w historii Al Capone, który wraz ze swoim wrogiem Georgem Moranem zarabiał miliony dolarów na przemycie i nielegalnej sprzedaży alkoholu. W pewnym momencie Al Capone kontrolował około 10000 barów w Chicago i trząsł całym nielegalnym biznesem alkoholowym w Stanach. Mówi się, że wiele przestępstw w tym czasie była ściśle związana z działalnością przestępczą rozprzestrzeniającą się na fali prohibicji.

Koniec

Z perspektywy czasu prohibicja okazała się mieczem obusiecznym, z jednej strony ilość spożywanego alkoholu zmalała, a z drugiej ilość organizacji przestępczych, przestępstw i handlu na czarnym rynku wzrosły. Ustawa została złagodzona 22 marca 1933 roku, kiedy to prezydent Franklin Roosevelt najpierw podpisał poprawkę do ustawy Volsteada („Cullen-Harrison”) umożliwiającą produkcję oraz sprzedaż niektórych alkoholi, by następnie zostać całkowicie zniesioną poprzez 21. poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych (ratyfikowana 5 grudnia 1933 roku).

 

Ostatnie wpisy

Kategorie

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Zostaw komentarz, ucieszę się ;)